GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Kaffeservis 10716101
*
nr 1071 6101
Kaffeservis
26 delar, Rosenthal, Maria
Kondition: 1 assiett med nagg
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 28 november 2016
kl 19:15:17
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
28/11 17:59:36
1
600 kr
28/11 18:55:31
2
500 kr
28/11 18:55:31
1
600 kr (Budbetjänt)
28/11 19:10:17
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekopp kaffekoppar kaffeservis maria rosenthal
-
3198 Kaffeservis
Rosenthal, Maria Björnbär, ca 30 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:04
-
4070 Te / kaffekoppar
15 delar, Blå Blom
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:34
*
Kaffeservis
Kondition: 1 assiett med nagg
Läs om budbetjänten
nr 1071 6101
Kaffeservis
26 delar, Rosenthal, Maria
Kondition: 1 assiett med nagg
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 28 november 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
28/11 17:59:36 | 1 | 600 kr |
28/11 18:55:31 | 2 | 500 kr |
28/11 18:55:31 | 1 | 600 kr (Budbetjänt) |
28/11 19:10:17 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kaffekopp kaffekoppar kaffeservis maria rosenthal
-
3198 Kaffeservis
Rosenthal, Maria Björnbär, ca 30 del
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:04 -
4070 Te / kaffekoppar
15 delar, Blå Blom
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 18:34